Zakup biletu na autobus komunikacji miejskiej CTM jest możliwy w automatach zlokalizowanych na większych przystankach autobusowych. Możliwy jest także u kierowcy autobusu bezpośrednio po wejściu.

Śniadania w stosunku do Naszych są bardzo ubogie na pierwszy rzut oka. Ale w trakcie pobytu na Sardynii docenimy bardzo taką formę śniadania zwłaszcza jeśli poprzedniego dnia wybraliśmy się na typowy włoski wieczór i kolację w restauracji. W pensjonatach z reguły otrzymujemy kawę (do wyboru) i słodką bułeczkę, kawałek ciasta lub przepysznego rogalika z nadzieniem w kilku smakach do wyboru. W hotelach śniadania są nieco bardziej urozmaicone. Poza powyższym można znaleźć także drzemy, ser, szynkę, miód, mleko i płatki. Najogólniej mówiąc należy być przygotowanym na słodkie i nie obfite śniadania.

Koperto jest czymś w rodzaju napiwku. To konkretna kwota z góry narzucona przez restaurację za obsługę kelnerską. Różni się ona w zależności od standardu restauracji. Wynosić może od 1 euro do nawet 5 euro za osobę. Doliczana jest z automatu do końcowego rachunku.

Zdecydowanie odradzamy wyjazd na Sardynię z biurem podróży. Może jedynie w kwestii transportu jest to jakieś ułatwienie, ale samodzielny zakup biletów też nie jest trudną sprawą. Zorganizowany wyjazd bardzo ograniczy Twoje możliwości poznania lokalnej społeczności, zwyczajów i kuchni lokalnej. Nawet nieznajomość języka nie jest tutaj przeszkodą.

Zdecydowanie polecamy Cagliari jako miejsce, które z całą pewnością trzeba poznać. Spędzając w tym mieście nawet 10 dni nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć. Oferuje ono bardzo wiele atrakcji, a ponadto jest świetną bazą wypadową do Villasiumus i Chia.

Wybierając się w podróż na Sardynię należy mieć na uwadze to, że sklepy spożywcze ( i punkty usługowe ) zamykane są podczas siesty i nie mamy możliwości zrobienia zakupów w tym czasie. Z reguły w godzinach od 13 do 16:30. Otwarte są natomiast restaurację, dzięki temu mamy możliwość napicia się kawy i zjedzenia lekkiego posiłku.

Patrząc na mapę Sardynii widzimy w zasadzie tylko kilka większych miast i zdecydowaną ilość mniejszych miasteczek lub wsi. Przemieszczanie się po Sardynii bez samochodu jest możliwe, jednak zależy to od destynacji do której chcemy dotrzeć. Ważne jest także, czy zamierzamy wyjechać w okresie sezonu, czy poza sezonem. Komunikacja pomiędzy większymi miastami jest możliwa przy pomocy połączeń autobusowych lub kolejowych. Transport publiczny w większych miastach także zapewnia nam wygodną komunikację pomiędzy określonymi punktami. Te bardziej znane destynacje  turystyczne ( Villasiumus, Chia, Costa Rei ) w sezonie letnim są także dobrze skomunikowane. Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca.

Podczas kilku pobytów na Sardynii na przestrzeni paru lat nigdy nie spotkaliśmy się z żadnym przejawem agresji skierowanym pod naszym adresem. Spacerowaliśmy często wieczorami i późną nocą, po centrach większych miast, mniejszych miasteczek. Zapuszczaliśmy się często w mniej turystyczne rejony miast, także tam nie czuliśmy zagrożenia.

Tak. W stolicy Sardynii – Cagliari – czarnoskórych uchodźców jest sporo. Koczują oni na głównym placu w centrum miasta. Czarnoskórych uchodźców spotkasz także na wszystkich bardziej znanym i obleganych w sezonie plażach. Sprzedają oni różnego rodzaju towary chodząc po plaży i namawiając do kupna. Spotkasz także ich stoiska przy wejściach na plaże, a także w centrum miast m.in. Cagliari, La Maddalena.

Tak, wyspę obsługują dwie linie transportu publicznego oraz jedna linia która prowadzi wycieczki objazdowe autobusem z otwartym dachem. Jedna z linii objeżdża główną wyspę dookoła, druga natomiast dojeżdża na wyspę Caprera.

Zakup biletu kolejowego można zrealizować na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zakup biletu przez internet na stronie przewoźnika kolejowego TrenItalia. Drugim sposobem jest zakup biletu w automatach zlokalizowanych na większych przystankach. Należy pamiętać, że bilet zakupiony w automacie koniecznie musimy skasować przed wejściem do pociągu. Robimy to także w automatycznym kasowniku, zlokalizowanym w okolicy peronów. Bilet nie skasowany jest nieważny. Ostatnim sposobem jest zakup biletu u kierownika po wejściu do pociągu. Ostatnia forma jest oczywiście nieco droższa.

Przy odbiorze samochodu koniecznie należy posiadać przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy oraz kartę kredytową na nazwisko wynajmującego. Po złożeniu rezerwacji otrzymujemy na e-mail Voucher na którym są wszystkie niezbędne informacje, a także dokładna kwota jaka zostanie zablokowana na karcie kredytowej przy odbiorze auta jako kaucja zwrotna na wypadek wszelkich uszkodzeń. Należy mieć pewność, że kwota ta po przewalutowaniu limitu będzie wystarczająca.