Elementy konstrukcyjne i materiały

Do powstania budowli wymagane są różnorodne materiały. Powinny one być wytrzymałe i jak najlepszej jakości, ponieważ to od nich uzależniona jest trwałość konstrukcji, właściwy stopień ochrony przed warunkami pogodą, dostawaniem się wody itp. Wybór materiałów budowlanych jest bardzo duży, jest dużo punktów posiadających tego typu produkty. Są to materiały konstrukcyjne, takie jak cegły czy pustaki, izolujące, wykorzystywane do wykończenia dachu, jak dachówki wentylacyjne, i wiele innych.

To od nich w największym stopniu uzależniony jest kształt powstającego budynku oraz jego wytrzymałość. To, jakie elementy będą użyte, będzie miało wpływ na odporność budowli na złe warunki atmosferyczne. Do części konstrukcyjnych zalicza się w pierwszej kolejności części ścian, dachu i fundamentów, jak również wszystkie słupy, kolumny i belki. Do części konstrukcyjnych nie należą na przykład ściany działowe, ponieważ ich jedyna funkcja polega na oddzielaniu pomieszczeń od siebie, a ich ewentualne wyburzenie nie spowoduje zniszczenia lub zawalenia się całej budowli. Jednym z pomysłów służących zmniejszaniu ryzyka zawalenia się danej budowli są tak zwane nadproża. Są to w większości przypadków poziome belki montowane nad otworami w ścianach takimi jak otwory okienne. W wieki temu eksponowano je i ozdabiano. W dzisiejszych czasach natomiast są w większości przypadków ukryte.

Akcesoria dachowe (link), jak sama nazwa mówi, są to wszelkie części tworzące oraz wykańczające dach budowli. Akcesoriów tego rodzaju jest bardzo wiele i są różnorodne. Podstawowym produktem, zaliczanym do części dachowych, są dachówki. Stosowane od długiego czasu, podlegały wielu przemianom, zarówno ze względu na walory estetyczne, jak i funkcjonalność. Ich najbardziej istotną funkcją jest ochrona przed zimnem i wilgocią, więc muszą być szczelne i trwałe. Obecnie do lamusa odchodzą powoli dachówki starego typu, które przy silnych wiatrach odpadają, stwarzając zagrożenie dla ludzi. Wymienione uprzednio kwestie estetyczne również mają wielkie znaczenie. Oferta modeli i kolorów pokryć dachowych stale się zwiększa. Jednym z chętnie używanych rodzajów jest dachówka cementowa, która walczy o pierwszeństwo z ciągle popularną dachówką ceramiczną.

About the author