Ściany domu

Zalety ceramiki? Ściany domu postawione z tego materiału są szczelne, dzięki czemu chronią nasze uszy przed nieprzyjemnym hałasem. Kolejnym plusem mieszkanki gliny i wody jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. Nie bez powodu stosuje na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi i burzami. Potrafi także opierać się działaniu ognia. Te walory „kondycyjne” sprawiają, że oprócz budulca ścian mieszkańcy inwestują ceramikę w dachy. Same cegły różnią się między sobą parametrami „mocy”. Ich wskaźnik decyduje o faktycznej wytrzymałości na ścisk, np. 5-a – równa się słabszemu materiałowi, z kolei 20-stka oznacza większe możliwości.

Choć ceramika jest wypierana przez nowsze kompozycje, wciąż decyduje o zabudowie większości domków. Wykonanie ściany z jednej warstwy wyłącznie ceramiką to sposób nie tylko bezpieczny, co szybki, sprawdzony i efektywny. Jednowarstwowy mur z cegieł nie potrzebuje dodatkowych pokryć tynkiem, kolejnych inwestycji w utrzymanie ciepła.
Dom z cegieł ceramicznych stwarza wrażenie trzymającego ciepło mikroklimatu. Ma także swój duży plus w oszczędności energetycznej, co przekonuje masę sceptyków wobec cegły. Termika ścian nośnych i działowych, z centralnym ogrzewaniem, wentylacją i utrzymującymi ciepło ościeżami okien przyczynia się do efektywnego oszczędzania energii.

About the author